Návštěva Moravských bratří 1967

17.02.2025

Návštěva Moravských bratří v Kralicích nad Oslavou

Dne 11. srpna 1967 byla v Kralicích zvláštní slavnost. Na ten den tam byla ohlášena

návštěva 62 zahraničních hostů ze 4 dílů světa. Několik dní předtím žila obec ve znamení příprav. Tělocvičná jednota Sokol vymalovalanově průčelí sokolovny, členky Čs. svazu žen při MNV vydrhly a naleštily sál, který nadto opatřily bohatou a krásnou květinovou výzdobou. Vedoucí archeologického výzkumu zaniklé tvrze a tajné bratrské tiskárny dr. V. Fialová připravila se svými pomocníky ve vitrinách podél stěn výstavku, ukazující výsledky jedenáctileté práce, kterou teď vede v rámci Archeologického ústavu ČSAV, pob. Brno, v Kralicích. Místní JZD se postaralo o dobrou dechovku, která shromážděným občanům zpříjemňovala čekání na výpravu, která se cestou z Uherského Brodu opozdila. - Konečně přijely 2 autokary od Ivančic, Přivezly delegáty světového synodu Moravských bratří, kteří po skončení svého víc než měsíčního zasedání na zámku Potštejně v Orlických horách, kde projednávali věci, které je přes oceány, hory a dálky spojují v Jednotu, navazující na starou Unitas Fratrum, chtěli zhlédnout některá památná místa na Moravě. Především to byla místa spojená s životem ]. A. Komenského, v jehož duchu a jménu zakládají všude ve svých působištích školy. Svoji pouť po "zemi otců" chtěli zakončit také zhlédnutím míst, kde byly tištěny staré bratrské zpěvníky a Kralická bible.

Přivítáni kytičkami pionýrů a chlebem a solí po starém slovanském způsobu i srdečnými slovy předsedy MNV VI. Ryšánka z Kralic a předsedy ONV Honse z Třebíče vyslechli hosté uprostřed občanů v sále sokolovny několik hudebních čísel dobré úrovně. Vyznamenal se zejména pěvecký kroužek kralických žen a dčvčat i pěkně sehraný kvintet hudební školy z Náměště. - Za hosty poděkoval za přivítání dr. S. W. Twine, universitní prof. Z Londýna, a černý biskup Moravských bratří Teofilo Kisanji, který je zároveň. ministerským předsedou státu Tanzanie. Řekl ve svém projevu, že byli varováni špatně informovanými rádci před návštěvou Československa jako před velmi nebezpečným podnikem, ale že se přesvědčili o pokoji a kráse "země otců", jejíž mírumilovní obyvatelé je všude přijali přátelsky. Zakončil přáním, aby si český národ zachoval tři vlastnosti, které ho ve světě proslavily: lásku k pravdě, lásku ke svobodě a lásku ke člověku. Po večeři v pohostinství u Širokých, kde opět přišel ke cti kralický chléb, odjeli bílí, černí i hnědí hosté na noc do Náměště. Jistěže nocleh v krásném prostředí Státního zámku v Náměšri byl pro ně zajímavým zážitkem, když se dověděli, že býval domovem Karla st. z Žerotina, oddaného člena Jednoty bratrské a ochránce její tajné tiskárny. - Ráno se vrátili do Kralic, kde si po snídani prohlédli výstavu stálou expozici bratrských památek a tisků v pobočce Moravského musea v sokolovně, zejména všechna 3 vydání Kralické bible, která je pro ně tak významným pojítkem jako jméno Husovo a Komenského. Nato si prohlédli památný kostelík sv. Martina, někdejší modlitebnu Českých bratří, po nichž tam zůstala jedinečná nápisová výzdoba stěn s letopočtem 1580. Pravděpodobně poprvé slyšely zdi starobylého kostelíka zpěv bratrského chorálu v anglickém znění.

Návštěva končila prohlídkou tvrze. Její prostorné nádvoří, odkryté při výzkumu, na němž už dokvétaly zlaté divizny, a krásné slunné počasí umožnily početným kralickým občanům seznámit se přes určitá jazyková úskalí s bílými i barevnými hostmi nejen z Dánska, z Holandska, z NSR, z NDR, z Anglie, ale i z Labradoru, z Aljašky, z Kanady, z USA, z Jamaiky, ze Surinamu, z Hondurasu, ze Západoindických ostrovů, z Nicaragui, z Jižní, ze Střední i ze Západní Afriky i z Asie. Bylo mezi nimi 12 biskupů Moravských bratří. Největší pozornosti a sympatii se těšil tibetský kníže E. T. Phunthsog z Rajpuru y Západních Himalájích, který se v kroji svého lidu zúčastnil výpravy, přestože počátkem tohoto roku utrpěl zlomeninu obou nohou. a dalekou cestu do "země otců" k 500. výročí ustavení Jednoty bratrské se vydal o berlích. - Setkání hostů z takových dálek s kralickými občany bylo plné vzájemné lidské vlídnosti, která se projevila i ošatkami skvělých koláčů, jež daly kralické ženy hostům na rozloučenou.

Vlasta Fialová, Z kralické tvrze 1967

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky
Používáme cookies, abychom zajistili správné fungování a bezpečnost našich stránek. Tím vám můžeme zajistit tu nejlepší zkušenost při jejich návštěvě.

Pokročilá nastavení

Zde můžete upravit své preference ohledně cookies. Následující kategorie můžete povolit či zakázat a svůj výběr uložit.