Vzpoura na lodi Bounty - neznámé pokračování známého příběhu:

19.11.2017 18:25

Jako chlapec jsem byl nadšen knihou Vzpoura na Bounty, nezapomenutelným příběhem, který se odehrál před více než dvěma sty lety a započal 28. dubna 1789. Při vzpouře několika členů posádky lodi Bounty vysadili povstalci kapitána Bligha a 18 námořníků uprostřed Tichého oceánu.

Kapitánova skupin se plavila do bezpečí takřka 5 000 kilometrů, ale odysea posádky, která zůstala na Bounty, byla ještě podivuhodnější. V zbouřenci se oženili s Tahiťankami a společně s několika tahitskými muži nakonec dopluli na nevelký ostrov zvaný Pitcairn. Navzdory jeho v zhledu nešlo o žádný „ráj", právě naopak. Zde mezi sebou bojovali a vzájemně se zabíjeli. Ti, kdo přežili, posléze zahynuli v důsledku alkoholismu a nemocí, až zůstal pouze jediný vzbouřenec.

Tady příběh pro většinu čtenářů končí, ale mne jako křesťana ještě více uchvátilo poznání, že potomci povstalců se stali křesťany. O celé generace později, když na ostrov dorazili první misionáři, nalezli tam téměř výhradně křesťany (Conrad 1988, s.92 až 102).

Co vyvolalo takový zázrak, který mění lidské životy? Poslední vzbouřenec, který přežil, začal číst lodní Bibli a obrátil se. Pak učil děti povstalců číst a opisovat z Bible. Pravidelně jim předčítal. Tento zvyk pokračoval, dokud nepřipluli misionáři a nezaložili církev institucionálnějšího charakteru.

Z Carl B. Gibbs: Principy výkladu Bible str. 18 (učebnice Global univerzity)