POZVÁNKA DO KRALIC NAD OSLAVOU NA DEN TISKAŘŮ - SOBOTA 21.ZÁŘÍ 2019

07.07.2019 08:40

POZVÁNKA DO KRALIC NAD OSLAVOU NA DEN TISKAŘŮ

SOBOTA 21.ZÁŘÍ 2019

V roce 2013 bylo významné výročí Bible kralické – 400 let od vydání „jednodílky“. Toto výročí jsme si v Kralicích připomněli velkou oslavou. A každoročně se v zářijovou sobotu připomínáme toto slavné dílo z ivančicko-kralické tiskárny jednoty bratrské jako Den tiskařů.

Letos si připomeneme hned několik událostí, které se vztahují ke Kralicím:

50 let budovy Památníku Bible kralické

110 let od položení základního kamene Pomníku Bibli kralické a jejím tiskařům

440 let od vydání prvního dílu Bible kralické

200 let od první školní budovy v Kralicích.

Celodenní program je určený pro všechny lidi, pro rodiny s dětmi …

Po krátkém úvodním přivítání u Pomníku Bibli kralické a jejím tiskařům začne slavnostní den hudebním zahájením v 9.30 hodin v kostele sv.Martina, kde vystoupí děti z místní Základní školy Jana Blahoslava a také Chrámový sbor od sv.Martina.

Proběhnou odborné přednášky, pamětníci si zavzpomínají na dobu, kdy se budova Památníku Bible kralické stavěla, otvírala, při besedě s panem Vlastimilem Ryšánkem (tehdejším předsedou MNV).

Pro děti je připravený program, který zajišťují pracovnice Dětského muzea Moravského zemského muzea Brno (MZM Brno- druhá největší a zároveň druhá nejstarší muzejní instituce v ČR, bylo založeno v roce 1817, má 10 objektů a jedním z nich je kralický Památník Bible kralické) a pracovníci Brněnské tiskové misie (občanské sdružení, křesťanská (ekumenická) nezisková misijní společnost). Děti budou plnit jednoduché úkoly na určených stanovištích a za to budou odměněni. V základní škole bude stará školní třída, místní hasiči připraví výstavu hasičské techniky.

V prostranství staré středověké tvrze budou řemeslní dílny, které budou zaměřeny především na knihtisk. S různými řemesly Vás seznámí pan Roman Prokeš se svými kolegy ze Studia Bez Kliky.

Výstavy – výtvarné práce dětí z místní Základní školy. A výstava obrazů akademického malíře a kralického rodáka pana Jana M. Krejčího.

Hudební vystoupení – kapela Lístověj-hudba z Vysočiny, tématem kapely je mystická Vysočina a literární kořeny doby, kde se na Vysočině setkali Jakub Deml, Otokar Březina, Anna Pammrová, Jan Zahradníček a Bohuslav Reynek.

Občerstvení zajistí členové místního Sboru dobrovolných hasičů.

Během celého dne budou probíhat komentované prohlídky Památníku Bible kralické, středověké tvrze a kostela sv.Martina.

Program bude probíhat v prostorách Základní školy, kostela sv.Martina, Památníku Bible kralické a přilehlé tvrze, hasičské zbrojnice a prostranství před hasičkou.

Vstup zdarma. Začátek v 9.30 hodin a konec v 17 hodin.

napsala Monika Doležalová - Památník Bible kralické