Monika Doležalová: Pomník Bibli kralické v polském Lešně

05.05.2015 10:13

Ještě se vracím k loňským oslavám 400 let Bible kralické (1613). V polském Lešně bylo 17.10.2013 součástí zahájení akademického školního roku slavnostní odhalení pomníku Bibli kralické. V Lešně za městskými hradbami a obrannými valy, stojí nyní nová architektonická perla města – aula Státní vyšší odborné školy J.A.Komenského. Zde, na čisté bílé ploše zdi visí mohutná skleněná deska tvořená čtyřmi vrstvami silného tabulového skla. Ve střední části je jednotná plocha přerušena tak, že budí dojem otevřené knihy. Nad ní se vznáší skleněná koule připomínající zeměkouli nebo měsíc rostoucí do úplňku. Otevřenou knihou prosvítá text ze starobylých liter. Součástí kompozice je skleněná tabule s textem:

V tiskárně Českých bratří přivezené do Lešna z Kralic na Moravě, vydával své spisy v letech 1631-1656 Jan Amos Komenský, 400.výročí Bible kralické 1613-2013 (následuje překlad do polštiny).

Vše lemuje logo občanského sdružení Exulant – exulantská růže, které bylo iniciátorem projektu. Autorem pomníku je přední polský sklářský umělec Valér Kovac. Dílo vzniklo díky spojení snaze města Lešno, Státní vyšší odborné školy J.A.Komenského a obč. sdružení Exulant. Slavnostního odhalení se také zúčastnil i synodní senior ČCE Joel Ruml.

Nyní se nejen Kralice pyšní pomníkem Bibli kralické, ale také polské Lešno. Ale ten náš pomník Bible kralické je první na světe.

Napsala: Monika Doležalová.

 

Popisek k fotografii: Pomník Bibli kralické-skleněná plastika