Den tiskařů 2015

12.09.2015

V sobotu 12. září 2015 se v Památníku Bible kralické v Kralicích nad Oslavou konal Den tiskařů. Návštěvníci mohli sledovat, jak začátkem 17. století vznikaly knihy. Soubor Studio bez kliky Romana Prokeše předváděl výrobu ručního papíru, odlévání literek a tisk stránek na dobovém knihařském ručním lisu. V památníku studenti Střední školy grafické v Brně předváděli ruční šití knihy. 

V 10 hodin před pomníkem knihy generální ředitel Moravského zemského muzea v Brně PhDr. Mgr. Martin Reissner, PhD., ředitel Muzea J.A. Komenského v Uherském Brodě Mgr. Miroslav Vaškových a starosta Kralic ing. Emil Dračka, MBA, slavnostně Den tiskařů zahájili. Představili společný projekt "Komenského cesty" a otevřeli putovní výstavu o životě, odkazu a díle J. A. Komenského zapůjčenou z Uherského Brodu. Výstava na 12 panelech popisuje dobu a snahy Učitele národů. 

Den tiskařů pokračoval odpoledne v Památníku přednáškami. Mgr. Petr Zemek (historik uherskobrodského Muzea J. A. Komenského) nazval první z nich "Jan Ámos Komenský a výstava Jak chtěl změnit svět". Připomněl v ní životní běh Komenského. Vývoj jeho názorů na zlepšení světa rozdělil do tří období: přípravné před odchodem do exilu, v Lešně, kde dospěl k "Pansofii" (Vševědě) a v Amsterdamu, kde své představy sepsal v díle "Všenáprava věcí lidských". 

Druhou přednášku pronesl Mgr. Jiří Mitáček, PhD. (náměstek generálního ředitele Moravského muzea pro odbornou činnost). Věnoval ji Kralické tiskárně a Biblí české. V druhé polovině 16. století vzniklo v Ivančicích pod ochranou a podporou Žerotínů centrum Jednoty bratrské. Součástí centra byla vedle školy, kostela i rozsáhlá knihovna a tiskárna. Skupina teologů a znalců biblických jazyků pod vedením Jana Blahoslava překládala Bibli do češtiny z originálů. Překlad byl doplněn poznámkami a odkazy, věc v té době zcela ojedinělá. V roce 1578 se tiskárna přestěhovala na kralickou tvrz, kde vyšla v několika vydáních celá Bible a řada dalších děl. Po vyplenění tvrze císařským vojskem bylo zařízení tiskárny 1621-29 uloženo v Náměšti nad Oslavou. Tiskárna ještě sloužila Komenskému v Lešně. Kralický překlad Bible měl mimořádný význam i v dalších stoletích, v národním obrození, vycházeli z něj i katolíci. 

Po krátké přestávce, během které se vyčasilo, program pokračoval v kostele sv. Martina. David Rafael (popularizátor národní identity z pohledu české reformace) se ve své přednášce věnoval Karlu staršímu ze Žerotína. Tento ochránce pravdy, lidí, práva, vzdělanosti i samotných Kralic byl jedním z nejmocnějších šlechticů na Moravě. Zážitky z bojů v mládí ve Francii ho přivedly k politice diplomatických jednání. Varoval české stavy před povstáním. Razil zásadu "Vy, kteří spravujete lid, milujte moudrost." Svá panství spravoval v duchu "Žiji, abych sloužil lidem", proto byl velmi oblíben. Financoval centrum a tiskárnu Jednoty bratrské, podporoval také oběti rekatolizace. Obzvlášť lze zmínit podporu, již poskytoval Komenskému. 

Sobotní program v Kralicích zakončila ekumenická bohoslužba a večerní pěvecký koncert 10. ročníku festivalu Jakub Pustina a jeho hosté. 

Poděkování za zdařilou akci i když s menší účastí patří manželům Petránkovým, Monice Doležalové, všem přednášejícím a řadě dalším, kteří pod patronací Moravského zemského muzea a Muzea J.A. Komenského a silnou podporou starosty Kralic Den tiskařů připravili. Po mohutných oslavách 400. výročí vydání Bible kralické v jednom svazku 14. září 2013 i skromnější akce 27. 9. 2014 tak byla založena tradice podzimního připomínání Kralické tiskárny. 

Jan Franců

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky